Šalis Tunisas

Sostinė: Tunisas
Plotas: 163 610 km²
Gyventojai: 10 384  tūkst.
Valiuta: dinaras (TND), 1 TND = 1000 milimų
Kalba: arabų
Viza: viza nereikalinga (būtinas pasas)
Įtampa: 220 V

Džerba

Skaidri jūra, platūs balti paplūdimiai ir dykumos peizažai su palmių giraitėmis.

Bendra informacija

Džerba(Jerba) - pati didžiausia Tuniso sala ir pati piečiausia šalies kurortinė vietovė. Saloje nėra aukštų kalvų, todėl iš daugelio vietų matoma jūra bei  nuostabūs saulėlydžiai sukuria romantišką atmosferą. Pagal legendą, būtent šioje vietoje Odisėjo vyrai, užvalgę lotoso lapų, pamiršo savo gimtinę. Odisėjas jėga buvo priverstas atvesti apsvaigusius savo vyrus į laivą bei pririšti, kad galėtų išplaukti iš salos.  Prieš susikuriant  žydų valstybei čia gyveno daug žydų, todėl saloje vyravo dvi kultūros: tipiška musulmonų ir  žydų. Šis kultūrų skirtumas yra labai pastebima salos architektūroje. Saloje esanti Ghriba sinagoga yra  seniausia Šiaurės Afrikoje. Iš viso saloje yra  14 sinagogų. Pavasario pradžioje į Džerbos saloje vykstančias religines apeigas suvažiuoja žydai iš viso pasaulio. Guelalos miestelyje galima įsigyti keramikos dirbinių, kurie gaminami tik Džerbos saloje.

Virtuvė

Tipinei Tuniso virtuvei didelės įtakos turėjo turkų, italų, prancūzų bei kitų Viduržemio jūros šalių maisto ruošimo tradicijos.

Visi tunisietiški patiekalai gausiai pagardinti prieskoniais: kardamonu, šafranu, kalendra, anyžiais. Pagrindinis  Tuniso virtuvės patiekalas yra kuskusas - tradicinis patiekalas iš stambių kvietinių kruopų, valgomas visomis progomis. Jis gali būti ruošiamas su aviena ar vištiena, žuvimi, dešrelėmis, daržovėmis (morkos, kopūstai, bulvės priklausomai nuo sezono). Charisas – tai aštri pasta pagaminta iš raudonųjų pipirų, alyvų aliejaus, petražolių, česnakų ir kmynų. Jis patiekiamas atskirame inde ir į šią pastą paprastai dažoma duona. Duonos (tradicinis lavašas ir ilgieji batonai) tunisiečiai vartoja labai daug.  Aštrių patiekalų mėgėjams patinka kaftagi. Tai maltinukai su pomidorais ir kepta paprika, retkarčiais patiekiami su mėtomis. Tipiniai patiekalai yra brikai – ploni aliejuje kepti lietiniai su daržovių, mėsos, kiaušinių ar tuno įdaru viduje. Mėsos patiekalai paprastai ruošiami iš avienos, jautienos, ožkienos, veršienos, vištienos. Kai kuriuose šalies regionuose galima paragauti ir kupranugarių mėsos. Tunisiečių sriubos (trintos piurė) labai panašios į prancūziškąsias. Labai populiari moliūgų sriuba, taip pat mėgstamos lablabi – vištienos sriuba, halim – makaronų sriuba, chorba – labai aštri pipirų sriuba.

Tuniso virtuvėje vyraujanti spalva yra raudona. Sakoma, jeigu tunisietis nemato ant stalo nieko iš raudonos spalvos – jis praranda apetitą.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Po valgio paprastai pateikiama žalia arbata su mėtomis, arba kava su kardamonu. Tunisietiški konditerijos gaminiai labai saldūs, juose daug migdolų, datulių, medaus, bei riešutų. Mesfouf - kvietinės kruopos su džiovintomis razinomis ir datulėmis - tai desertas, patiekiamas su stikline šalto pieno.

Tunise gaminama datulių likeris, anyžių ir datulių degtinė „Boukha“. Verta paragauti vietinio raudono vyno „Kartaž“, „Pino“, „Magon“, „Šato Morna“, balto vyno „Sidi Saad“, „Sidi rais“, „Muskat de Kelebija“, rausvo vyno „Gris de Tunisije“.

Papročiai ir ypatumai

Tunisas yra  liberaliausia arabų šalis, kurioje daug dėmesio skiriama moterų teisėms. 1956 metais prezidentas Bourguiba patvirtino moters statusą visuomenėje: panaikinta poligamija, patvirtinta skyrybų procedūra (moteris gali reikalauti skyrybų), nustatytas minimalus amžius santuokai (moters sutikimas yra būtinas) ir t.t. Habibas Bourguiba paskatino moteris atsisakyti dengti galvas skaromis, inicijavo Nacionalinės Tuniso moterų sąjungos įkūrimą, kurios tikslas - ginti moterų teises. Daugiau nei pusė studentų aukštosiose mokyklose - merginos ir moterys, net 8 proc. įmonių vadovų – moterys.

Nepaisant to, kad visa apranga Tunise tapo vakarietiška, vis dar galima pamatyti vyrus dėvinčius tradicinį tunisiečių vyrų galvos apdangalą - šešija (chechia). Kiekvienas vyras šioje šalyje privalo vesti, bei atitarnauti armijoje. Išimtys taikomos tik psichiniams ligoniams.

Kaip ir visose musulmoniškose šalyse, Tunise yra laikomasi ramadano. Ramadano metu pasninkaujama, nerūkoma, susilaikoma nuo linksmybių ir lytinių santykių. Valgyti ir gerti galima iki aušros arba tik saulei nusileidus. Nuo pasninko atleidžiami ligoniai, neįgalieji, besilaukiančios moterys ir žindyvės. Ramadano pradžia kiekvienais metais yra skirtinga. Ji nustatoma pagal mėnulio kalendorių.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Tunise griežtai draudžiama fotografuoti valstybines įstaigas (prie pastatų iškelta valstybinė vėliava), karinius objektus, policininkus, kareivius. Vietiniai gyventojai mėgsta fotografuotis už atlygį. Pokalbio su vietiniais metu, geriausia neliesti politikos ir religijos temų. Nors Tunisas yra pati liberaliausia islamo šalis, tačiau tai yra kraštas, kur 98 proc. vietos gyventojų yra musulmonai, kurie griežtai gina savo religiją ir įsitikinimus, bei turi griežtą nuomonę religijos klausimais.Svarbų vaidmenį musulmonų gyvenime turi malda. Jos metu tikintieji atsisukęs į rytų pusę, kur yra  Meka, nuolankiai lenkiasi Alachui, galva paliesdami žemę. Norint įeiti į mečetę, reikia pridengti kojas ir nusimauti batus. Moterys privalo turėti galvos apdangalą. Nerekomenduojama lankytis mečetėje per pamaldas.

Tunisas yra saugi šalis, tačiau  kaip ir visur kurortuose, kur yra žmonių spūstys, pasitaiko smulkių vagysčių, todėl reikėtų neprarasti budrumo ir saugoti savo pinigus ir pasą, nenešiokite jų vienoje rankinėje ar kišenėje. Tunisiečiams, kaip ir visiems arabams, būdingas įkyrumas, bei lėtas gyvenimo tempas. Tunise  dėl šilumos ir tūkstantmečių tradicijų - skubama tik žodžiais.

Aktyvus poilsis

Motorizuotas vandens sportas, žvejyba atviroje jūroje, nardymas, burlentės, banglentės.

Lankytinos vietos

Monastyras(Monastir) – miestas, savo istoriją pradedantis nuo finikiečių ir romėnų laikų. Jo pavadinimas  yra lotyniškos kilmės ir reiškia „vienuolyną“. Tai miestas, kuriame gimė pirmasis  nepriklausomo Tuniso prezidentas Habibo Burguibas. Jo garbei pastatytas stulbinančio grožio mauzoliejus,  su keturiais kupolais ir dviem aukštais minaretais. Kupolas, po kuriuo ilsisi prezidento palaikai, paauksuotas. Trys kiti žaliai nudažyti kupolai skirti prezidento tėvui, motinai ir pirmajai žmonai.   Kita svarbi miesto įžymybė yra gynybinių įtvirtinimų liekanos - Rabat Chartem. Čia taip pat įsikūręs ir islamo muziejus. VII a. Abasidų dinastijos valdymo laikais mieste buvo įsteigtas pirmas musulmoniškas vienuolynas – rabatas, todėl tais laikais Monastyras buvo svarbus religinis centras.

Išvyka į Sacharą – organizuojama vienos arba dviejų dienų kelionė. Dviejų dienų kelionės metu aplankomas: romėnų laikų amfiteatras El Džemo mieste; unikalus berberų kaimelis Matmatos kalnuose, kur gyvenančių žmonių būstai įrengti kalnų urvuose;  vietos, kuriose  buvo filmuojamos garsiosios Holivudo juostos „Žvaigždžių karai“ bei „Anglas ligonis“;  Douzo miestelis, kuris laikomas vartais į Sacharos dykumą. Anksti rytą, tekant saulei prie El Džerido druskos ežero ir esant palankiomis meteorologinėms sąlygomis, galima stebėti miražą. Ekskursijos pabaigoje aplankomas  Kairuano miestas, kuris pasaulio musulmonų religinėje hierarchijoje laikomas ketvirtu pagal svarbą (po Mekos, Medinos ir Jeruzalės) bei tituluojamas arabiškų kilimų sostine.

Friguia(Friguia) parkas - vieta, kuri tikrai patiks vaikams, nes čia galima pamatyti visus  Afrikos savanos gyvūnus, pradedant drambliais, žirafomis ir baigiant  žvėrių karaliumi liūtu. 36 hektarų parko plote galima pamatyti 61 gyvūnų rūšį.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Medinat Alzahra(Medinat Alzahra) - tai parkas užimantis 30 ha plotą, kuriame vyksta įspūdingiausias šviesos ir muzikos spektaklis visame Tunise, perkeliantis žiūrovus į tūkstančio ir vienos nakties šalį. Milžiniškoje 2 ha scenoje, naujausių technologijų dėka, kuriamas istorinis spektaklis, kuriame vandens, ugnies bei šviesos ir garso efektų fone, tautiniais kostiumais pasipuošę dalyvauja šimtas aktorių ir raitelių, pristatoma Tuniso istorija,  kultūra bei kulinarija.

Douga(Dougga) -  archeologinė vietovė, apimanti 70 ha plotą,  yra įsikūrusi netoli miesto Teboursouk ir apie 100 km į pietvakarius nuo  Tuniso sostinės. 1997 m. ši vietovė buvo įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą, kaip  geriausiai išlikęs romėnų antikinis miestas Šiaurės Afrikoje. Čia randasi Kapitolijaus griuvėsiai, galima aplankyti milžinišką, net 3500 žiūrovų talpinantį senovės romėnų teatrą. Mieste išliko nemažai senovinių gatvių, mozaikų fragmentų, senovinių romėnų pirčių, šešių pakopų Punų – Libijos mauzoliejus, Juno ir Saturno šventyklos, dvi triumfo arkos.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kada geriausia skristi į Džerbą?
Šiaurinei Tuniso daliai būdingas Viduržemio klimatas, pasižymintis karštomis ir sausomis vasaromis, bei šiek tiek šaltesnėmis ir drėgnesnėmis žiemomis. Vėjas pučiantis nuo jūros sumažina vasaros karščius. Temperatūrų skirtumas tarp dienos ir nakties yra nedidelis. Turizmo sezonas  čia trunka net nuo kovo iki lapkričio mėnesio, tačiau geriausi orai vyrauja nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos. Vėliau pradeda pūsti stiprus vėjas ir gali kilti audros.

Kokia yra šalies valiuta ir kokios yra orientacinės kainos?
Tuniso piniginis vienetas yra dinaras, kurį sudaro 1000 milimų. Geriausia į Tunise vežtis dolerius arba eurus. Pinigus keičia visi bankai. Valiutos keityklos būna ir viešbučiuose turinčiuose tris ir daugiau žvaigždučių. Daugelyje viešbučių, parduotuvių ir restoranų galima atsiskaityti kreditinėmis kortelėmis ir kelionės čekiais. Bankomatai įrengti didžiuosiuose miestuose ir kurortuose. Keisdami ar išgrynindami valiutą, būtinai išsaugokite valiutos keitimo čekį. Vietinę valiutą išvežti iš šalies draudžiama, todėl oro uoste esančioje valiutos keitykloje galima likusius dinarus išsikeisti į kitą valiutą, tačiau tik pateikus valiutos keitimo čekius. Kainos Tunise panašios kaip ir Lietuvoje, tačiau vaisių kainos  mažesnės, o alkoholio kaina yra didesnė. Vienas litras benzino Tunise kainuoja apie 2,60 Lt.

Kur ir kokius suvenyrus įsigyti Džerboje?
Valstybinių parduotuvių darbo laikas nuo 9.00-10.00 val. iki 18.30-19.00 val. Privačios parduotuvės paprastai dirba kol būna klientų, iki vėlyvo vakaro. Suvenyrus geriausia pirkti turguje, nes čia yra didesnis jų pasirinkimas, be to galima nusiderėti  mažesnę kainą. Derybos turguje yra Tuniso tradicija. Pradinė prekės kaina dažniausiai būna kelis ar net keliasdešimt kartų  didesnės už realią kainą. Populiariausi suvenyrai yra  kokybiški rankomis austi Kairuano kilimai, vandens pypkė(kaljanas) ir Fatimos ranka - geros kloties pakabukas.  Turgavietėje galima rasti daug odos  dirbinių, kvapnių rytietiškų prieskonių, sidabro  papuošalų, keramikos dirbinių iš Nabeulo vietovės, aliejinių kvepalų, dirbinių iš alyvmedžio bei puikios kokybės alyvuogių aliejaus. Vertingas priminimas apie kelionę į dykumą – dykumų rožė – tai šedevras sukurtas bendromis vėjo, smėlio ir klimato pastangomis. Iš smėlio ir vandens dėl didelių temperatūrų skirtumo susiformuoja nepakartojamų formų kristalai. Jų forma panaši į sulipusius rožės žiedus. Išskirtinis suvenyras būdingas tik salai yra  Guelalos keramikos dirbiniai.

Kokiai laiko juostai priklauso Tunisas?
Laikas Tunise nuo Lietuvos skiriasi viena valanda, todėl atvykus reikėtų  laikrodį atsukti valanda atgal (GMT +1).

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Kokiu transportu važinėtis Džerboje?
Žemyną iš salos galima pasiekti keltu arba Romos imperijos laikų keliu. Saloje populiarus transportas yra dviračiai. Automobilio nuoma nėra brangi. Tunise automobilį gali išsinuomoti asmenys, sulaukę 21 metų ir turintys mažiausiai metus galiojantį tarptautinį vairuotojo pažymėjimą.

Kokie paplūdimiai yra Džerboje?
Paplūdimiai Džerboje aukso spalvos smulkaus smėlio, platūs, su patogiu nusileidimu prie jūros. Dauguma viešbučių turi nuosavus paplūdimius, kurie yra  dalinai aptverti ir skiriasi nuo įprastų miesto paplūdimių.  Viešbučio svečiams paprastai nereikia mokėti už  gultą su čiužiniu ir skėtį. Paplūdimio rankšluosčiais aprūpina beveik visi 4*, 5* viešbučiai (rankšluosčiai išduodami palikus užstatą).

Kokie yra Tuniso muitinės apribojimai?
Į Tunisą asmeniniam naudojimui galima įsivežti iki 400 cigarečių ar cigarų, 2 litrus silpnesniųjų gėrimų ir vieną litrą stipriųjų gėrimų, 2 fotoaparatus, vaizdo kamerą  su 20 kasečių ar kompaktinių diskų. Užsienio valiutos kiekio keitimo apribojimų nėra, o neišleistus dinarus  galima išsikeisti oro uosto keitykloje pateikus savo įlaipinimo kortelę ir  užsienio valiutos keitimosi čekį. Draudžiama iš šalies išvežti gyvūnus ir jų iškamšas, nedeklaruotas meno vertybes, kriaukles, koralus ir Tuniso dinarus.

Konsulinė informacija

Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Tunisą ne daugiau kaip 90 dienų laikotarpiui su organizuota turistų grupe ir turintiems viešbučio užsakymo dokumentą, vizų nereikia, tačiau pasas turi galioti ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.

Daugiau informacijos galima sužinoti Lietuvos Respublikos užsienių reikalų ministerijos interneto svetainėje: http://www.urm.lt/

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Konsulinę pagalbą Lietuvos Respublikos piliečiams Tunise teikia Lenkijos ambasada Tunise:

Tunisas, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
Tel.: ( +216) 71 196 191 / 71 196 193 / 71 196 196
Tel. budintysis: +216 98 362 547
www.tunis.polemb.net

Hamametas

Mahdija

Monastyras

Port El Kantaujis

Susas

Tunisas

Tunisas: Džerba , Hamametas , Mahdija , Monastyras , Port El Kantaujis , Susas , Tunisas

Pasirinkite regioną Džerba , Hamametas , Mahdija , Monastyras , Port El Kantaujis , Susas , Tunisas